Hallitukset eri puolilla maailmaa keskustelevat parhaillaan siitä, mitä politiikkoja ja määräyksiä pitäisi ottaa käyttöön itseohjautuvien ajoneuvojen mahdollistamiseksi kaupungeissamme, onko kyseessä olemassa olevien sääntöjen muuttaminen tai uusien luominen. Lainsäätäjien on myös otettava huomioon tietoturvakysymykset sekä siirtymävaihe, jossa ei-automaattisia ja täysin automatisoituja ajoneuvoja tulee liikkeelle. Yhdistynyt kuningaskunta on tällä hetkellä maailman kärjessä, ja Britannian hallitus aikoo mukauttaa lakejaan kesään 2017 mennessä helpottaakseen kuljettajattoman teknologian kehittämistä, ja he aikovat myös työskennellä kansainvälisen lainsäädännön muuttamiseksi kattamaan autonomiset ajoneuvot vuoden 2018 loppuun mennessä.
Mitä muutoksia kaupunkien on tehtävä automaattisten ajoneuvojen hyväksi?
Vuoteen 2020 mennessä maailmanlaajuisesti odotetaan olevan yli 25 miljardia yhdistettyä laitetta, ja esineiden internetillä on valtava vaikutus myös tieliikenneverkkoihin. Ajoneuvojen ja ajoneuvojen välinen ja ajoneuvojen välinen viestintä antaa itse ajaville autoille mahdollisuuden hyödyntää reaaliaikaista dataa ja muodostaa yhteyden liikenteeseen liittyvään infrastruktuuriin, kuten liikennevaloihin ja joukkoliikenteen aikatauluihin, mikä tekee kaupunkilaisten matkustamisesta paljon nautinnollisempaa ja saumattomampaa. Näyttää myös todennäköiseltä, että suurin osa tulevaisuuden kuljettamattomista autoista on täysin sähköisiä ajoneuvoja (FEV), joten kaupunkien on lisättävä investointeja latausinfrastruktuuriin tukeakseen automatisoitujen ja ei-automaattisten sähköajoneuvojen kasvavaa osuutta.
Mitä kuljettajattomien ajoneovojen määrien kasvu merkitsee autonomistuksen tulevaisuudelle?
Minusta vielä monta vuotta jotkut haluavat edelleen omistaa ajoneuvon ja nauttia ajamisesta harrastuksena, ja joissain tilanteissa kuljettajat haluavat ”painaa nappia” ja rentoutua kohteisiin saapuessaan. Autojen käyttäjien sijaan omistajien lukumäärän odotetaan kuitenkin lisääntyvän paljon, mikä saattaa tarkoittaa, että kaluston omistajista, kuljettamattomista ajoneuvoista, tulee kehittyneiden maiden alkuperäisten laitevalmistajien (OEM) pääasiakkaita. Nousevien maiden tapauksessa suurin osa ajoneuvoista noudattaa kuitenkin edelleen klassista omistusjärjestelmää ja kasvaa enemmän kuin kuljettajattomat kalustot.
Useimmat autonvalmistajat haluaisivat saada enemmän tietoa ajoneuvoista. Tämä antaisi heille mahdollisuuden parantaa tulevien mallien ja lisävarusteiden tuotantoa, tehdä ennakoivaa huoltoa ja mahdollistaa edistykselliset rahoituspalvelut pelkän autojen myynnin lisäksi. Nykyään ajoneuvot tuottavat paljon tietoa joka tunti ja kerätään katsastusten yhteydessä, mutta este syntyy, kun jälleenmyyjät/korjaamot eivät jaa tietoja valmistajien ja toimittajien kanssa. Siksi Hitachin kaltaisilla teknologiayrityksillä on asema, joka voi ehdottaa itseään ajoneuvovalmistajien komponenttitoimittajien lisäksi myös lisäarvoa tuottavien IT-palvelujen tarjoajaksi keräämään ja analysoimaan tietoja ajoneuvoista OEM-valmistajille ja tavarantoimittajille.
Miten tekniikka käsittelee tilanteita, joissa tällä hetkellä tehdään yksilölliseen kohteliaisuuteen perustuvia päätöksiä
Robotit noudattavat yleensä tarkkoja käytäntöjä, jotka on toteutettu tiukoina sovellettavina sääntöinä. Mutta tekoäly (AI) ja koneoppimistekniikat mahdollistavat erikoistilanteiden ”opettamisen” roboteille ja niiden käyttäytymisen joustavuuden. Siksi tekoäly ”inhimillistää tai naturalisoi” autonomisten ajoneuvojen toiminnot ja liikkeet.